مراقبت از پوست خشک به چه صورت است؟  در صورتی که به پوست نقاط مختلف بدن توجه نداشته باشیم، زمانی می رسد که به طور ناگهانی با خشکی پوست و یا پوسته پوسته شدن آن رو به رو می شویم. این مورد می تواند روی پوست صورت نیز رخ دهد که در صورت رسیدگی بهبود می یابد. در غیر این صورت خشکی پوست ادامه پیدا می کند. در این صورت عوارض و خطراتی را به همراه دارد.

دلایل ایجاد پوست خشک

برخی از موارد مانند هوای سرد و هوای گرم می تواند باعث ایجاد خشکی پوست شود. در این موارد آب به طور کافی به پوست نمی رسد و برای درمان این خشکی از راه هایی مانند استفاده از کرم مرطوب کننده و یا دوری از صابون ها و یا شوینده هایی که پوست شما به سمت خشکی بیشتر می کشاند می تواند باعث بهبود پوست شود.

اما این موضوع در برخی موارد می تواند شدید بوده با هیچ مرطوب کننده ای هم از بین نرود. در این صورت بهتر است به پزشک متخصص زیبایی مراجعه کرده و خواستار درمان آن شوید.

آشنایی با علائم پوست خشک

 • به طور کلی خشکی پوست با توجه به مکان زندگی و زمانی که بیرون از منزل هستید، متفاوت است.
 • اما می توان علائمی که دارد را به شکل زیر دسته بندی کرد:
 • احساس کشیدگی و خشن شدن پوست بلافاصله بعد از استحمام، شنا و شستشو
 • پوسته پوسته شدن و احساس خارش
 • ترک های عمیق و همچنین خونریزی حاصل از این ترک ها

به چه دلایلی پوست خشک می شود؟

اغلب پوست های خشک به دلیل محیط زندگی ایجاد می شوند، به علاوه برخی از بیماری ها می توانند بر روی پوست اثر بگذارند. دلایل ایجاد پوست خشک در زیر آمده است:

اولین دلیل می تواند آب و هوا باشد، در زمستان با کاهش دما هوا نیز خشک می شود و رطوبت کافی را ندارد در نتیجه پوست هم خشک می شود. در مناطق بیابانی که زمستان در خشکی هوا تاثیر ندارد، تابستان و افزایش دما می تواند باعث ایجاد پوست خشک شود.

ممکن است در محیط کار یا زندگی، گرمایش به صورت مرکزی بوده یا برای گرم کردن محیط از شومینه استفاده شود. همه این موارد می تواند باعث کاهش رطوبت محیط و در نتیجه پوست خشک می شود.

دوش گرفتن به مدت زیاد با اب داغ می تواند باعث خشکی پوست شود، به علاوه شنا در استخرهایی که کلر استفاده می کنند به مدت زیاد می تواند بر روی پوست اثر گذاشته و آن را خشک کند. بنابراین می توانید طول مدت استحمام و شنا را کمتر کنید.

یکی از علل می تواند صابون ها و مواد شوینده باشد. برخی از صابون ها و مواد شوینده دارای موادی سخت هستند که باعث از بین رفتن رطوبت پوست می شوند.

بیماری هایی مانند دیابت و تیروئید می تواند باعث خشکی پوست باشد. در این مورد حتما باید با پزشک متخصص مشورت نمایید.

در صورتی که شما آب کافی را به پوست خود نرسانید باعث می شود که پوست شما خشک شود یا به اصطلاح هیدارتاسون نامناسب داشته باشد.

غشای پوست برای ادامه حیات به نیاز به اسیدهای چرب دارد در صورتی که مواد غذایی نامناسب استفاد شود، باعث ایجاد پوست خشک می گردد.

چگونه می توان از پوست خشک مراقبت کرد؟

اگر شما هم دچار خشکی پوست شده اید، زیاد نگران نشوید. زیرا خشکی پوست در صورتی نگران کننده است که از آن مراقبت نکنید. پوست خشک در ادامه روند خود به اگزما می رسد که باعث خشکی، ترک خوردگی و التهاب پوست می گردد.

با این روند، لایه های زیری پوست و منافذ آن باز می شوند و ممکن است برخی از عفونت ها و بیماری از طریق منافذ باز به لایه های زیرین پوست راه پیدا کرده و باعث ایجاد بیماری باکتریایی می شود. به منظور جلوگیری از این موارد باید مراقبت هایی را اعمال کنید در که در زیر آمده است:

استفاده از مرطوب کننده ها موجب می شود تا آب پوست از دست نرود و استفاده از آب رسان ها می تواند باعث شود که پوست به طور کافی مرطوب باشد.

مدت زمانی را که به استحمام را اختصاص می دهید تا 10 دقیقه یا حتی کمتر کاهش دهید و در روز بیش از یک بار دوش نگیرید.

تا جایی که ممکن است سعی کنید در معرض هوای سرد قرار نگیرید. افراد دارای پوست خشک بهتر است در زمان بیرون رفتن از خانه از دستکش و ماسک استفاده کنند.

صابون و شوینده ای که در حال حاضر استفاده می کنید را تغییر دهید. تنها یک تغییر کوچک می تواند باعث بهبودی شود. سعی کنید شوینده های مخصوص پوست خشک را تهیه کنید.

نوشیدن آب کافی در طول روز می تواند باعث شود تا پوست آب مورد نیز خود را به دست آورد.

استفاده از امگا3 و امگا6 باعث می شود تا چربی ضروری بدن تولید شود. این اسیدها را می توان با مصرف مواد غذایی مانند تخم کتان، تخم مرغ و ماهی به دست آورد.

درمان پوست خشک به صورت خانگی

 • از ساده ترین راه هایی که می توان پوست خشک را درمان کرد، درمان خانگی آن می باشد.
 • گلیسیرین باعث می شود تا پوست به صورت موضوعی رطوبت بیشتری داشته باشد.
 • استفاده از روغن نارگیل باعث تامین اسیدهای چربی می شود که در نهایت رطوبت پوست را در بر دارد. با افزودن روغن نارگیل به رژیم غذایی خود می توانید از خاصیت این ماده بهره مند شوید به علاوه این ماده را می توان به طور مستقیم بر روی پوست اعمال کرد.
 • استفاده از برخی ماسک ها می تواند در مراقبت از پوست خشک موثر باشد. برای ساخت این ماسک می توانید دو قاشق غذا خوری روغن زیتون را روی یک فنجان شکر بریزید و ماده ی به دست آمده را روی پوست بمالید. این ماده مانند لایه بردار عمل می کند به منظور کاهش التهاب می توانید از مرطوب کننده ها استفاده کنید.
 • قبل از استحمام کمی عسل را بر روی نقاط خشک پوست بمالید و بعد از گذشت چند دقیقه دوش بگیرید. این عمل در صورت تکرار باعث رسیدن رطوبت کافی به پوست می شود.
 • به علاوه یک قاشق غذا خوری عسل را می توانید با دو قاشق غذا خوری جو دوسر ترکیب کنید و از ن به عنوان یک لایه بردار استفاده نمایید و سریع آن را بشویید. همچنین می توانید از این ترکیب به عنوان یک ماسک استفاده کرده و بعد از 15 تا 20 دقیقه بشویید. این ترکیب می تواند مانند یک مرطوب کننده عمل کرده و بر روی پوست خشک اثر بگذارد.

این موارد می تواند برای خشکی های خفیف پاسخگو باشد اما در بخی موارد که اوضاع پوست و خشکی وخیم است باید حتما با پزشک متخصص مشورت و یا به مرکز زیبایی مراجعه کنید.

بازسازی پوست در کرج می تواند این کار را برای شما انجام دهد. این مرکز با استفاده از فناوری نوین و بهترین دستگاه های زیبایی، برای بالابردن کیفیت پوست شما تلاش می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

2 × 2 =

فهرست