خشکی پوست صورت باعث عذاب بسیاری از افراد می باشد، به منظور کمک به این دسته از افراد سعی کرده ایم تا علت خشکی پوست صورت و در نهایت روش های ساده درمان آن را ذکر کنیم و برای مشاوره می توانید با کارشناسان ما در کاملیا کلینیک که مرکز جوان سازی پوست می باشد در تماس باشید

چه عواملی باعث خشک شدن پوست صورت می شوند؟

علت خشک شدن پوست دی هیدریشن یا به عبارتی از دست دادن آب بدن می باشد. به منظور جلوگیری از این امر باید ابتدا علت آن را جستجو کرد که در بسیاری از موارد عامل اصلی آب و هوا، تغذیه، سلامتی و یا سبک زندگی می باشد. خشک شدن پوست وضعیتی ناخوشایند است که با پوسته پوسته شدن، ترک و خارش خود را نشان می دهد.

بنابراین علت خشکی پوست می تواند متفاوت باشد. در برخی موارد ممکن است افراد به طور طبیعی پوست خشک داشته باشند و یا ممکن است افراد دارای پوست چرب باشند و خودشان باعث خشک شدن پوست شوند. در بسیاری از موارد تغییر روش زندگی و یا استفاده از روش های درمانی و مرطوب کننده ها که در این مطلب به آن اشاره می کنیم می تواند به شما کمک کند. در صورتی که این روش ها موثر نباشند باید با پزشک مشورت کنید.

آشنایی با انواع پوست خشک

زندگی در آب و هوای خشک و یا آب داغ به مدت طولانی و همچنین استفاده از مواد شیمیایی خاص می تواند باعث خشک شدن پوست شود. پزشکان برای پوست های بسیار خشک از واژه آماس پوستی و یا دراماتیت استفاده می کنند. برای درمان خشکی پوست باید ابتدا انواع آن را شناخت.

انواع پوست خشک

آماس پوستی یا درماتیت تماسی چیست؟

این نوع خشکی زمانی ایحاد می شود  که پوست شما با ماده ای شیمیایی و یا سطحی تماس برقرار کرده باشد و در برابر آن واکنش نشان داده م ملتهب می شود. این مورد ممکن است زمانی رخ دهد که شما در برابر ماده ای که به آن آلرژی دارید قرار گرفته باشید.

درماتیت سبورئیک چیست؟

این خشکی پوست زمانی ایجاد می شود که پوست روغن بسیاری را ایجاد کند .این خشکی با علائم بثورات، لکه های قرمز و یا پوسته در سر به وجود می آید. این نوع خشکی بیشتر در نوزادان دیده می شود.

خشکی یا درماتیت آتوپیک چگونه ایجاد می شود؟

این مورد به عنوان یک بیماری مزمن پوستی و اگزما شناخته می شود و پوسته پوسته شدن پوست را به همراه دارد. ایجاد این بیماری در افراد جوان تر شایع می باشد.

عواملی که باعث ایجاد این عارضه می شوند:

هر فردی ممکن است دچار خشکی پوست شود، اما عوامل گوناگونی می تواند خشکی را در پوست افزایش دهد. از جمله این موارد :

سن

هر چه سن افراد افزایش یابد منافذ پوست روغن کمتری تولید می کند و این مورد می تواند خطر ابتلا به خشکی پوست را افزایش دهد.

سابقه خانوادگی

در صورتی که افرادی در خانواده شما دچار اگزما و بیماری پوستی شده اند، می تواند زنگ خطر برای شما نیز باشد. بنابراین سابقه خانوادگی می تواند یکی از عوامل خشکی پوست محسوب شود.

تغییر فصل ها

زمانی که رطوبت در هوا کم می شود این شرایط را برای خشک شدن پوست فراهم می کند. بنابراین در فصل های پاییز و زمستان می توان شاهد هرچه بیشتر خشکی دما بود.

حمام آب داغ

حمام و عادت شستشوی روزانه با آب داغ می تواند افراد را به سمت خشکی پوست بکشاند.

تغییر سبک زندگی برای درمان خشکی پوست

می توانید با تغییرات بسیار کوچک و ساده در سبک زندگی به داشتن پوستی نرم و شاداب دست پیدا کنید.

به این منظور باید بدانید:

  • حمام با آب داغ برای شما ممنوع است.
  • هر روز دوش گرفتن را به یک روز در میان تبدیل کنید.
  • بیش از ده دقیقه دوش نگیرید و سعی کنید این مدت را کمتر کنید.
  • حتما در هنگام حمام کردن از صابون های مرطوب کننده استفاده نمایید.
  • بعد از حمام حتما از مرطوب کننده ها استفاده نمایید.
  • به جای اینگه پوست محکم نوازش کنید، اینکار بسیار آرام انجام دهید و برای خشک کردن صورت از یک حوله نرم استفاده نمایید.
  • بهتر است از اسکراب کرن و یا خاراندن پوست خود خودداری کنید.
  • هوای خانه را مرطوب نگه دارید به این منظور می توانید از دستگاه بخور استفاده نمایید.
  • نوشیدن آب زیاد می تواند به شما در داشتن پوستی شاداب کمک کند.

درمان خانگی برای بهبود پوست خشک

استفاده از شیر

حوله را در شیر سرد فرو ببرید و آن را به مدت 5دقیقه بر روی صورتتان بگذارید. بعد از آن با یک پارچه دیگر که با آب مرطوب شده است، شیر را از روی صورت پاک کنید. با این کار از یک نرم کننده طبیعی استفاده کرده اید.

رفع خشکی پوست با عسل

قبل از این که دوش بگیرید عسل را به تمامی قسمت های بدن خود بمالید و بعد از 5 تا ده دقیق دوش بگیرید. با این کار پوستی نرم و مرطوب را به خود هدیه می دهید.

استفاده از ماست و درمان خشکی پوست

برای این کار باید ماست تازه را روی پاها، دست ها و صورت خود به آرامی بمالید. ماست لایه برداری خفیف دارد و می تواند پوست تازه را برداشته و پوست تازه را جایگزین کند.

روغن نارگین و درمان پوست خشک

روغن نارگیل گرم را قبل از اینکه به رختخواب بروید به بدن خود بمالید و صبح با دوش گرفتن آن را بشویید. بعد از حمام فورا از روغن نارگیل استفاده کنید در این صورت که بدن گرم است، روغن نارگیل به خوبی جذب می شود.

لیزر موهای زائد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

هجده − 16 =

فهرست