درمان خانگی جوش از موضوعاتی می باشد که افراد بسیاری به دنبال آن هستند. در واقع می دانیم که این زائده های پوستی زمانی ایجاد می شوند که دقیقا قصد دارید به مهمانی بروید و یا با یک دوست قرار دارید.

به طور فیزیکی آکنه چیست؟

جوش ها زایده ها و یا جراحت ها کوچکی از غدد چربی می باشند و به وسیله میکروب ها آلوده می شوند. در مراحل بعدی ملتهب شده و سطح آن از ترشحات پر می شود.

علت ایجاد آکنه

قبل از اینکه بتوان راه حلی برای درمان جوش ها پیدا کرد، ابتدا باید چرایی آن را یافت. در این صورت می توانید برای خودتان یک پزشک زیبایی شوید و به خوبی از پوستتان مراقبت کنید. در نظر برخی از مردم جوش می تواند نشانه ای از مشکلات پوستی باشد و در اثر ایجاد اختلال در بخش های چربی به وجود می آیند. به طور دقیق تر این بخش ها به دلایل فیزیولوژیکی بیش فعال می شوند و به این ترتیب مقدار زیادی چربی تولید می کنند و پوست را در چربی غوطه ور می سازد.

بیشتر بدانید : پاک سازی پوست در کرج

معرفی انواع آکنه

در صورتی که غدد چربی در انتهای ریشه مو بیش فعال می شود، جوش یا آکنه به وجود می آید. این جوش انواع گوناگونی دارند که به توضیح هر یک می پردازیم:

جوش زیرپوستی کمودو

زمانی که افزایش چربی و سلول های مرده پوست باعث مسدود شدن فولیکول مو می شوند، سر و کله جوش ها پیدا می شود. به طور کلی این گروه دو نوع می باشد:

 سر سفید کمودو

این نوع جوش را کومودون بسته می نامند چراکه باز شدن مجرای بسته شده پوست با چربی و سلول های مرده پوست پوشانده شده و راهی برای باز شدن ندارند و به صورت التهابی در زیر پوست باقی می مانند. زمانی که این جوش ها در زمان بیرون آمدن شبیه به حبابی از چرک می باشد.

 سر سیاه کمودون

این جوش به کمودون باز نیز شناخته می شوند. این جوش ها که با رنگ سیاه روی پوست ایجاد می شوند خیلی از افراد را درگیر کرده است. این افراد بر این باورند که جوش های سر سیاه در اثر آلودگی به وجود آمده اند و بنابراین در این حالت سعی در تمیز کردن آن ها دارند اما این کار بی فایده است و تنها ممکن است به پوست آسیب برساند. سیاهی رنگ این جوش ها در واقع به دلیل ملانین غدد چربی می باشد که در معرض هوا اکسید شده است.

پاپول ها و یا سفت دانه

این گونه جوش ها بر آمدگی هایی هستند که مایع مشخصی درون آن ها وجود ندارد و با لمس آن ها احساس درد می کنید. بهتر است اصلا این نوع جوش را فشار ندهید چراکه جای زخم آن ها باقی می ماند.

پاسچول یا پاپول های چرکی

بر عکس پاپول ها این جوش ها دارای چرک هستند و به وضوح روی پوست دیده می شوند. قاعده جوش به رنگ قرمز و سطح آن توسط چرک پوشیده شده است و به رنگ زرد و یا سفید می باشند. این ماده حاوی باکتری، گلبول سفید و یا سلول های مرده می باشد. در صورت دستکاری جای زخم آن ها بر روی پوست باقی می ماند.

جوش ناب

این جوش ها از نظر ظاهری شبیه به سفت دانه ها هستند اما بزرگتر از آن ها می باشند. این زایده ها دردناک هستند و در زیر پوست باقی می مانند.

جوش هایی به شکل کیست

این جوش ها را به راحتی می توان بر سطح پوست دید.  زائده های پر از چرکی می باشند که بسیار دردناک هستند  و به طور معمول جای آن ها بر روی پوست باقی می ماند.

چگونگی بهبود و درمان آکنه

درمان خانگی جوش – اکثر مردم اعتقاد دارند که درمان جوش ها به وسیله لیزر و یا لایه برداری، شستشوی طولانی مدت و هر روزه پوست را بیشتر از قبل حساس می کند و مشکل را بدتر می کند. به همین منظور برای درمان جوش هایی که به صورت دوره ای روی پوست ایجاد می شوند از راه های دیگری استفاده کرد تا جوش ها به راحتی و با سرعت از بین بروند.

استفاده سریع یخ برای از بین بردن آکنه

اولین درمان خانگی که برای جوش ها می توانید استفاده کنید استفاده از یخ می باشد. زمانی که جوش ها را برای اولین بار می بینید و آن ها هنوز کاملا عفونی نشده اند می توانید از یخ استفاده کنید. یخ التهاب را کاهش می دهد و غدد چربی را به انقباض وا می دارد. در این صورت چربی اضافی و میکروب ها از آن قسمت خارج می شوند.

رفع آکنه در خانه از طریق یخ چگونه است؟

یخ را داخل تکه ای پارچه بپیچید و روی قسمتی از پوست که جوش زده است بگذارید.

چند دقیقه استراحت دهید و عمل را تکرار کنید.

در صورتی که این عمل را چندین بار تکرار کنید، جوش در یک یا دو روز آینده از بین می رود.

استفاده از عسل و بهبود پوست

عسل با داشتن خواص ضد عفونی کننده بودن می تواند در درمان جوش صورت موثر باشد. عسل باعث از بین بردن میکروب های اطراف غدد چربی می شود و بعد از آن سرعت بهبودی جوش ها افزایش می یابد.

برای استفاده از عسل به صورت مستقیم می توانید از یک پنبه یا اپلیکاتور استریل استفاده کنید و آن را به عسل آغشته کرده و روی پوست بمالید. بهتر است بگذارید پوست به مدت 30 دقیق به حال خود باقی بماند و بعد با آب گرم صورت را بشویید.

هزینه تزریق ژل در کاملیا کلینیک

آبلیمو و از بین بردن لک و آکنه صورت

استفاده از ابلیمو بهترین درمان خانگی جوش می باشد.

آبلیمو می تواند میکروب ها را بکشد و با خاصیت جمع کنندگی باعث می شود تا چربی ها بیرون آیند.

برای استفاده از آبلیمو برای از بین بردن جوش می توانید از یک گوش پاک کن استفاده نمایید و آن را به آبلیمو آغشته و بر روی جوش بمالید. این کار را قبل از خواب انجام دهید و بگذارید تا صبح بماند.

در صورتی که جوش ها جدی تر هستند می توانید از مخلوط آبلیمو و دارچین استفاده نمایید.

اگر پوست شما حساس است این روش توصیه نمی شود.

استفاده از بخور برای سلامت پوست

درمان خانگی جوش با استفاده از بخور گرم با باز کردن منافذ پوست جوش ها را به سرعت درمان می کند. باعث می شود مواد زائد پوست بیرون بریزد و بهبود جوش را تسریع ببخشد.

برای اینکار یک ظرف بزرگ را از آب داغ پر کنید و پوست صورت را نزدیک به دهانه ظرف قرار دهید تا بخار اب بر روی پوستتان بنشیند. این عمل را به مدت 30 دقیقه انجام دهید و بعد از آن از مرطوب کننده ها استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

3 × 2 =

فهرست